За Бенефициента Народен театър Иван Вазов:

Народен театър „Иван Вазов” е най-значителната и представителна българска театрална институция. Сградата на Народен театър „Иван Вазов” е необарокова сграда, построена през 1907 г. Проектирана от виенските архитекти Фелнер и Хелмер. Една от най-красивите и повлияни от европейските модерни тенденции сграда в българската столица. Към настоящият момент има изпълнени консервационно-реставрационни работи по позлатата на театъра. Използвани са 3 500 бр. златни листчета (варак), след възстановяване и почистване на отчупени гипсови орнаменти, почистване на профилите и орнаментите от замърсяване, прах и др., позлатяване с варак и шлакметал върху гипсови орнаменти и дърво.

Вторият вид консервационно-реставрационни работи, които са изпълнени към момента са тониране на стените и таваните. Изборът на цвета е съгласуван със специалисти от НИНК, а боята е специална за вътрешни консервационно-реставрационни работи. Цветовете са възстановка на оригиналните цветове и са изработени в Холандия по цвят, получен по компютърен път по мостри, обработени лабораторно. През 2017 г. в чест на 110 годишнината от построяването на сградата на Народен театър „Иван Вазов” е организирана фотоизложба, чрез която аудиторията се пренася в далечната 1907 г. до ден днешен, и как се е развивала през годините, какви реставрационни и консервационни дейности са извършени, за да бъде сградата в блясъка, който е до днес. Архивни фотографии и снимки припомнят някои знакови моменти от създаването на Народния театър, от реконструкцията му през 1976 г., от реставрацията в периода 2004-2006 г., когато бе реновирана и консервирана централната и южна част на сградата, салонът и фоайетата на Голяма сцена, обновена бе и позлатата на интериора.

Сградата на Народен театър „Иван Вазов”, нейната фасада, интериор, я правят една от най-емблематичните сгради в столицата София и в България. Именно това е един от основните резултати, които ще бъдат постигнати по проекта, представяне на богатото културно театрално наследство на Народен театър "Иван Вазов" в ревитализирано пространство и реновирано пространство, както и възстановяване на екстериорни елементи с цел привличане на публики към паметника на културата от национално значение с емблематична сграда, разпознаваема от всеки българин с постоянната експертна подкрепа и съдействие от партньора - Университетът за зелено развитие, Норвегия.


Партньорът по проекта, Университетски Колеж за Зелено Развитие (The University College for Green Developement), Брюне, Норвегия, също има опит в изпълнението на сходни проекти. Три проекта в Словакия, финансирани със средства от ФМ на ЕИП – „НИТРА” – реставрация на първата „модернистичка” къща в Словакия, Реставрация на замъка „Ланже” и проект „Имение на Дракона”–Бечков”, ролята на партньора е привличане и „въвличане” на общността в проектните дейности. Проектите са в период на изпълнение (2021-2023).

Проект „Водеради”, Словакия, отново финансиран със средства на ФМ на ЕИП. Реставрация на имението Водеради с участието на общността и ползването му като актив за социалното предприемачество. Проектът е одобрен 2020 г. и е в период на изпълнение.

Проект „Лизбарк-Вармински”, Полша. Реставрация на епископския дворец. Проектът е финансиран със средства от ЕИП. Ангажиране на обшествеността с участие в процеса по реставрация на замъка и неговата последващо ползване. Проектът е одобрен и изпълнен 2020 г.

Партньорът Университетски Колеж за Зелено Развитие (The University College for Green Developement), Норвегия има голям опит в сферата на изпълнението на проекти в сферата на реставрацията на културни обекти и приобщаване на общността в неговото изпълнение, привличане на представители от целевите групи и постигане на резултатите заложени в проектите.

Университетски Колеж за Зелено Развитие (The University College for Green Developement), Норвегия е партньор с доказан опит и познания в изпълнението на проекти финансирани със средства на ФМ на ЕИП.